Czy wspólne mieszkanie przed ślubem jest dobre czy złe?

mieszkanie przed ślubem

Czy wspólne mieszkanie przed ślubem jest dobre czy złe?

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wiele par zastanawiało się, czy mieszkanie razem przed ślubem jest mądrą decyzją. To nie jest coś, o czym ludzie musieli myśleć wiele pokoleń temu, ponieważ było to bardzo rzadkie. Jednak dzisiaj staje się to coraz bardziej powszechne i akceptowane. Ale jest wiele rzeczy do rozważenia przed zamieszkaniem razem.

Najpierw oboje musicie zbadać swoje intencje i mieć to samo zdanie na ten temat. Innymi słowy musicie zadać sobie pytanie o powód tej decyzji. Mieszkacie razem, aby sprawdzić, czy pasujecie do siebie? Czy mieszkacie razem, ponieważ unikacie (lub odkładacie na później) małżeństwo? Jeśli tak, dlaczego to robicie?

Najlepiej byłoby, gdybyście odbyli długą i szczerą rozmowę o tym, dlaczego chcecie żyć razem bez małżeństwa

Rozmowa jest kluczowa, ponieważ jeśli nie jesteś zsynchronizowany ze swoimi intencjami, spowoduje to problemy na drodze. Jednak na potrzeby tego artykułu załóżmy, że oboje wiecie, że ostatecznym celem jest małżeństwo – nie byle jakie, ale miejmy nadzieję, że takie, które jest pełne miłości, szczęścia i zdrowia.

Czy wspólne życie przed ślubem jest dobre czy złe?

Przejdźmy do zalet i wad wspólnego życia przed ślubem. Zacznijmy więc od zalet.

Zalety mieszkania razem przed ślubem:

Dzielenie finansów

Może to być jeden z najpopularniejszych powodów wspólnego życia przed ślubem. Większość poważnych par, również tych poznanych z pomocą portalu Nagie Nastolatki praktycznie i tak mieszka razem. Trzymają ubrania i inne rzeczy osobiste w domu jednej osoby i mogą być tam częściej niż we własnym domu. Tak więc w takim przypadku sensowne byłoby zaprzestanie płacenia dwóch różnych czynszów lub kredytów hipotecznych, dwóch różnych rachunków za media i wielu innych rzeczy.

Chociaż jest to zdecydowanie zaleta wspólnego życia, musisz upewnić się, że jesteś odpowiedzialny jeśli chodzi o pieniędze. Bardzo kuszące jest wydawanie dodatkowych pieniędzy, które zaoszczędziłeś. Lepszym pomysłem byłoby zaoszczędzenie pieniędzy z drugiego gospodarstwa domowego i zainwestowanie ich we wspólną przyszłość.

Przyzwyczajenie się do obecności drugiej osoby

Życie z kimkolwiek może być stresujące. Nie ma znaczenia, czy to Twoi rodzice, rodzeństwo czy dzieci. Każdy może działać Ci na nerwy, gdy mieszkasz w tej samej przestrzeni 24/7. To tylko fakt z życia.

Ale kiedy spotykasz się lub jesteś w poważnym związku romantycznym, miałeś znacznie krótszy czas na poznanie czyichś nawyków. Kiedy spotykasz się po raz pierwszy, nie widzisz – ani nie przeoczasz – niektórych denerwujących nawyków swojego partnera. Możesz nawet pomyśleć, że to urocze. Ale w miarę upływu czasu to co myślałeś, że było w porządku, czasami zacznie działać Ci na nerwy.

Więc wyobraźcie sobie, że nigdy nie mieszkaliście razem przed ślubem a potem kiedy razem zamieszkacie pojawi się kryzys. Możesz pomyśleć: „ta osoba doprowadza mnie do szału, ponieważ nigdy nie zmywa naczyń!”

Jeśli mieszkacie razem przed ślubem, wejdziecie w to z szeroko otwartymi oczami i po ślubie będzie o wiele mniej niespodzianek.

Budowanie silnej więzi

Intymność jest bardzo ważna w każdym związku, a zwłaszcza w małżeństwie. Ale kiedy mówię „intymność”, nie mam na myśli tylko fizycznej/seksualnej lub emocjonalnej intymności. W rzeczywistości istnieją inne rodzaje intymności, które są równie ważne, takie jak intelektualna, duchowa, empiryczna i wolicjonalna.

Porozmawiajmy o wolicjonalnej intymności. Ten rodzaj intymności dotyczy zobowiązań, jakie podejmuje ze sobą dwoje ludzi. Na przykład, jeśli zdecydujecie się kupić razem dom, samochód lub psa, oznacza to, że zobowiązujecie się wobec siebie (niezależnie od tego, czy jesteście w związku małżeńskim, czy nie). A wspólne zamieszkanie reprezentuje właśnie ten rodzaj intymności.

Kiedy para ma zsynchronizowane wszystkie te rodzaje intymności, wtedy związek jest silny. Tak więc wspólne mieszkanie pomoże ci „przetestować” i sprawdzić, czy możesz stworzyć i utrzymać te intymności przed ślubem. A jeśli tak, to wzmocni Twoją więź i sprawi, że będziesz bardziej pewny siebie w związku małżeńskim.

Wady mieszkania razem przed ślubem

Inni ludzie mogą tego nie akceptować

Każdy ma swoje zdanie na wszystko. A większość ludzi uwielbia informować Cię, co o tym myśli, niezależnie od tego, czy o to poprosisz czy nie. Mając to na uwadze, zrobienie czegoś bez zgody rodziny lub przyjaciół może być bardzo trudne. Wiele razy religia staje na drodze Twoich bliskich. Jest wielu, którzy patrzą z góry na ludzi, którzy mieszkali razem przed ślubem.

Na przykład wielu katolików tego nie pochwala. Być może więc jedno lub oboje dorastaliście w rodzinie, która cały czas chodziła do kościoła i bardzo ściśle przestrzegała nauk kościoła. Jeśli zdecydujesz się odejść od duchowych wskazówek, Twoja rodzina może się bardzo rozgniewać.

Jeśli zarówno rodzina, jak i przyjaciele są przeciwni przeprowadzce to źle. Jednak nawet jeśli jedno z was ma rodzinę, która się nie zgadza, a druga tak, nadal może to powodować problem. Partner, którego rodzina jest w porządku z tym, może nie rozumieć, dlaczego rodzina drugiej osoby nie jest.

W ekstremalnych okolicznościach może to spowodować utratę relacji z rodziną i/lub przyjaciółmi. Tak więc jest to coś, co należy poważnie rozważyć, zanim zdecydujecie się zamieszkać razem.

Brak wsparcia może osłabić Twój związek

Mieszkanie razem ze swoim partnerem to poważna decyzja, niezależnie od tego, czy bierzesz ślub czy nie. Życie z kimkolwiek innym niż Ty nie zawsze jest łatwe. Jasne, posiadanie współlokatora może sprawić, że będziesz mniej samotny, ale może się z tym wiązać wiele wyzwań.

Tak więc, jeśli nie masz wsparcia swojego systemu społecznego, prawdopodobnie wpłynie to na Twój związek – i niestety nie na lepsze. Może być stres i uraza, które czają się w powietrzu między wami dwojgiem. Może być to wypowiedziane lub niewypowiedziane i może nawet nie mieć nic wspólnego z wami dwojgiem, ale siły zewnętrzne i tak mogą spowodować konflikt.

Życie z kimkolwiek może czasem być walką samą w sobie. Jeśli miałeś wcześniej współlokatorów, wiesz o czym mówię. Tak więc bez dobrego systemu wsparcia możesz narazić swój związek na ryzyko, ponieważ może to spowodować nowe trudności, z którymi Ty i Twój partner jeszcze nie poradziliście sobie.

Zaoszczędzisz pieniądze, ale może to osłabić Twoją więź

Kiedy jesteś singlem lub po prostu mieszkasz samotnie, masz pełną kontrolę nad swoimi finansami. Nikt nie może Ci powiedzieć na co możesz, a na co nie możesz wydawać pieniędzy. Ale kiedy wprowadzasz się ze swoją drugą połówką, to może się zmienić.

Jasne, możecie nadal mieć oddzielne konta bankowe, ale będziesz dzielić wydatki. Trzeba będzie podjąć decyzje, takie jak sposób płacenia czynszu/kredytu hipotecznego lub kto zapłaci za artykuły spożywcze i media, i możecie mieć bardzo różne opinie na temat tego, jak należy to zrobić.

A potem pojawia się problem wydatków zewnętrznych i/lub indywidualnych. Może jeden z was jest „wydawcą”, a drugi „oszczędzającym”. Oszczędzający będzie zdenerwowany, gdy wydający wyda pieniądze, jeśli uzna, że ​​jest to nieodpowiedzialne.

Na przykład może jeden z was myśli, że kupienie stroju za 200 złotych dla zabawy to dobry pomysł, a drugi myśli, że to głupia decyzja. A może ktoś chce wydać 300 złotych na wykwintny posiłek, a drugi myśli, że to strata pieniędzy. Tego rodzaju różnice w wydawaniu pieniędzy mogą powodować wiele problemów między parami.

Czy wspólne mieszkanie przed ślubem pomaga później w małżeństwie?

Chociaż większość ludzi chce ostatecznej odpowiedzi na to pytanie, wierzcie lub nie, istnieją mieszane badania na ten temat. Starsze badania z lat 60., 70. i 80. wykazały, że pary, które mieszkają razem przed ślubem, częściej się rozwodzą.Jednak wspólne mieszkanie nie było tak akceptowalne społecznie, jak ma to miejsce dzisiaj. Nowsze badania nie pokazują tych samych statystyk, chociaż różnice nie są zbyt zaskakujące.

Inne badania sugerują, że wskaźnik rozwodów wśród osób mieszkających razem niekoniecznie jest powiązany z rzeczywistą częścią równania „mieszkanie razem”. Wyniki pokazują, że istnieje wiele innych czynników przyczyniających się do rozwodu.

Na przykład wiek wspólnego zamieszkiwania ma znaczenie. Ogólnie rzecz biorąc, im jesteś starszy, tym większe prawdopodobieństwo, że Twoje małżeństwo przetrwa. Inne czynniki obejmują cechy osobowości, takie jak zdolność do zaangażowania. Innymi słowy, być może ludzie, którzy mieszkają razem przed ślubem, nie cenią poważnego, prawnego lub religijnego zaangażowania jak Ci, którzy nie mieszkają razem.

Biorąc to wszystko pod uwagę naprawdę nie ma oczywistej odpowiedzi na pytanie, czy mieszkanie razem przed małżeństwem jest korzystne, czy nie. To naprawdę zależy od ludzi jako jednostek i danej pary jako całości.

Koniec końców decyzja o tym, czy zamieszkać razem przed ślubem, należy ostatecznie do was dwojga. Tak więc, cokolwiek zdecydujesz po prostu upewnij się, że Ty i Twój partner macie za sobą stosowne rozmowy na ten temat i oboje macie jasno określone zalety i wady tego rzowiązania. Następnie postaraj się jak najbardziej i ufaj, że wszystko ułoży się tak, jak powinno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.