Czy Twój mąż jest narcyzem? Oto 11 przemawiających za tym oznak

narcyz

Czy Twój mąż jest narcyzem? Oto 11 przemawiających za tym oznak

Kiedy go spotkałaś, nie mogłaś uwierzyć jakie miałaś szczęście. Był czarujący, towarzyski i miał wszystkie te cechy, o których kiedykolwiek marzyłaś. Zastanawiałaś się, co takiego zrobiłaś, że ta bajka się spełniła. A potem po pewnym czasie został jedynie koszmarnym narcystycznym mężem.

Powoli stał się krytyczny i kontrolujący. Wszystko kręciło się wokół niego i nie obchodziło go, jak się czujesz ani co myślisz. Powoli mężczyzna, którego spotkałeś, zniknął na Twoich oczach.

Jak to się stało? Co poszło nie tak? Jak mógł się tak bardzo zmienić?

Chodzi o to, że się nie zmienił. W głębi duszy zawsze taki był w swoim wnętrzu. Problem polegał na tym, że na początku zachowywał się tak dla ciebie, a Ty mu wierzyłaś.

Nie martw się – nie jesteś sama. Zdarzyło się to niezliczonym kobietom. Łatwo dać się zwieść narcyzowi, a zanim zorientujesz się kim on naprawdę jest, prawdopodobnie jesteś już z nim w związku małżeńskim.

Jeśli ten scenariusz brzmi dla Ciebie znajomo, to Twój mąż prawdopodobnie ma cechy narcystyczne (lub może nawet być narcyzem w pełnym rozkwicie).

Może nie jesteś nawet w pełni pewna, czy Twój mąż jest narcyzem czy nie, więc przyjrzyjmy się niektórym cechom, na które powinnaś zwrócić uwagę.

11 oznak narcystycznego męża

Następujące cechy są dużym znakiem, że Twój mąż może być narcyzem:

Uważa się za lepszego niż wszyscy inni

Prawdopodobnie chodzi w kółko i opowiada wszystkim o swoich „wielkich” osiągnięciach. Chce, aby ludzie myśleli, że jest lepszy niż oni, a to obejmuje również i Ciebie – a nawet w szczególności Ciebie.

Nie słucha Twojej opinii

Niezależnie od tego, czy jest to coś błahego czy ważnego, Twój narcystyczny mąż prawdopodobnie tak naprawdę nie słucha Twojej opinii. Może udawać ale wtedy i tak zrobi to co chce, bez względu na to co myślisz.

Za każdym razem musi mieć rację

Możesz mu powiedzieć, że 2 + 2 = 4, ale pokłóciłby się z Tobą i powiedział: „Nie, 2 + 2 = 5”. W międzyczasie drapiesz się po głowie, zastanawiając się czy faktycznie może mieć rację. Ale tak naprawdę nie obchodzi go jaka jest prawda. Po prostu musi „wygrać” i mieć rację.

Kontroluje Cię

Zakładasz nowe dżinsy, a on mówi: „Nie możesz w nich wyjść z domu, bo są za ciasne”. Lub jeśli chcesz wyjść z przyjaciółmi mówi Ci, że nie możesz tego zrobić. Może ograniczać Cię w głównych obszarach Twojego życia lub traktować Cię jak dziecko.

Manipuluje Tobą

Gaslighting to forma psychologicznej manipulacji. Kiedy używa jej na Tobie, zasiewa nasiona wątpliwości w Twojej głowie. To z kolei sprawia, że ​​kwestionujesz własną pamięć lub zdrowie psychiczne. Zwraca na Ciebie rzeczywistość i sprawia, że ​​kwestionujesz siebie (kiedy w rzeczywistości, to on jest tym, którego powinnaś kwestionować).

Potrzebuje podziwu

Narcystyczny mąż zawsze chce żebyś mu powiedziała jaki jest niesamowity. Chodzi dookoła próbując wyglądać lepiej niż inni ludzie. Czyniąc to pragnie podziwu, który towarzyszy byciu „wyższym”.

Nie okazuje empatii

Całkowicie brakuje mu zdolności widzenia czegokolwiek z Twojej perspektywy. Nie obchodzi go, jak się czujesz ani czy cierpisz. Po prostu dba o siebie i o to, co myśli. Prawdopodobnie nie zauważy, kiedy czujesz się przygnębiona lub zła.

Obwinia Cię

Nigdy nie bierze osobistej odpowiedzialności za nic i zawsze obwinia Ciebie (lub inne osoby). Wszystko jest zawsze Twoją winą, a on nie robi absolutnie nic złego. Nawet jeśli spróbujesz przemówić mu do rozsądku, aby zobaczyć jak jego działania nie były właściwe, zaprzeczy temu i zamiast tego spróbuje Cię winić. Przeczytaj również powody, dla których mężczyzna zaczyna nienawidzić swoją żonę.

Zachowuje się jak ofiara

Ponieważ nic nigdy nie jest jego winą, Twój narcystyczny mąż jest zwykle „ofiarą” czynów innych. Jeśli jego projekt w pracy się nie powiódł, zrzuci winę na swojego szefa, współpracownika lub klientów. Nieustannie ma mentalność ofiary, ponieważ nie może spojrzeć na własne działania i zobaczyć, że jest za nie odpowiedzialny.

Nie czuje się winny

Może powiedzieć lub zrobić Ci rzeczy, które są bardzo bolesne. Może przyłapałeś go na wysyłaniu SMS-ów do innej kobiety lub zobaczyłaś zdjęcia i filmiki z nagimi nastolatkami w jego telefonie? Nawet po tym jak go złapiesz, nie poczuje w ogóle żadnej winy. Zlekceważy to, jakby to było nic wielkiego i powie Ci, żebyś się z tym pogodziła.

Kłamie

Wszystko co wychodzi z jego ust bywa kłamstwem. Możesz go złapać na kłamstwach lub nie, ale prawdopodobnie masz przeczucie, że to co mówi przez większość czasu, po prostu nie jest prawdą.

Pozostań we właściwym sposobie myślenia

Nie pozwól, aby Twój narcystyczny mąż manipulował Twoim umysłem. Pozostań we właściwym sposobie myślenia i nie pozwól mu robić sobie prania mózgu. Nie bierz tego do siebie. Wiem, że jego słowa i czyny są bolesne, ale staraj się nie brać tego do siebie. Szczerze mówiąc to co mówi i robi, tak naprawdę nie dotyczy CIEBIE. Chodzi o NIEGO i jego własną niepewność. Nie wpadaj w pułapkę myślenia, że ​​jesteś złą osobą w związku. Nie jesteś!

Podsumowanie

Małżeństwo z narcystycznym mężem nie jest łatwe. Na świecie jest wielu narcyzów, więc nie jesteś sama. Spróbuj znaleźć wsparcie i pamiętaj, aby najpierw pokochać siebie, bo na to zasługujesz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.